24 Saat Acil Servis Bursa Bölge Yetkili Servisi | İnfo@zirvebursateknik.com |0224 322 06 34

VRF sistemi nedir?

VRF sistemi nedir?

VRF sistemi nedir?
Profesyonel ticaret endüstrilerindeki müteahhitler büyük olasılıkla işte VRF sistemlerini duymuşlardır, ancak VRF'nin tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirler. VRF, üstün enerji verimliliği ve birçok uygulamada hızlı bir yatırım getirisi sunma kabiliyeti ile bilinir. İster bir HVAC yüklenicisi ister bir inşaatçı veya bir mekanik yüklenici olun VRF teknolojisinden yararlanmak, müşterileriniz için son teknoloji ürünü bir HVAC çözümü sunmanıza olanak tanır.

hero-tune-up
air-conditioner-5

Bursa VRF sistemi Bölge Servisi

VRF sistemi Hizmeti

Karmaşıklık, değişken soğutucu akışkan akış teknolojisinin nasıl çalıştığının teknik doğasını açıklarken oyunun adıdır. VRF'nin en basit açıklaması, onu yüksek kapasitede çalışabilen büyük ölçekli kanalsız bir HVAC sistemi olarak tanımlamaktır. Bir VRF sisteminin özel tasarımı, uygulamaya göre değişir. Genel olarak, VRF teknolojisi, birden fazla iç ünite veya bölgenin aynı sistem üzerinde çalışmasına olanak tanır. VRF sistemleri, bir ısı pompası sistemi veya aynı anda ısıtma ve soğutma sağlayan bir ısı geri kazanım sistemi olabilir.

VRF sistemleri eş zamanlı ısıtma ve soğutma sağlar.
Bir VRF HVAC sistemi, bir bina içindeki farklı bölgeleri veya odaları aynı anda ısıtabilir ve soğutabilir. Uygun VRF sistemi seçilirse, bina sakinleri sıcaklık ayarlarını kişisel tercihlerine göre özelleştirme imkanına sahiptir.VRF sistemleri çok düşük ses seviyesinde çalışır.

Bazı eski HVAC teknolojilerinin aksine, VRF sistemleri son derece sessizdir. Bir VRF sistemi kurmak, bir binanın hem içindeki hem de dışındaki ortam gürültüsünü azaltma ek avantajına sahiptir.
VRF sistemlerinin kurulumu kolaydır.
VRF ekipmanı kanallı ekipmandan çok daha hafif olduğu için, bir VRF sistemi kurmak daha kolaydır ve geleneksel bir HVAC sisteminden daha az fiziksel çaba gerektirir.
Uzman ipucu: VRF kurulumu yalnızca fabrikada eğitim almış ve uygulanan VRF sisteminin türüne göre sertifikalandırılmış profesyoneller tarafından yapılmalıdır.
VRF'ler tipik olarak, basitçe açma / kapama işlemi gerçekleştirmek yerine değişken motor hızını ve dolayısıyla değişken soğutucu akışkan akışını desteklemek için kompresöre bir DC invertör ekleyen bir klima invertörü ile kurulur. Değişken hızlarda çalışarak, VRF üniteleri yalnızca gereken hızda çalışır ve yük koşullarında önemli miktarda enerji tasarrufu sağlar. Isı geri kazanımlı VRF teknolojisi, dahili ısı geri kazanımından kompresör yükü yararlanırken , bağımsız iç ünitelerin gerektiği gibi ısıtılmasına veya soğutulmasına izin verir . Karşılaştırılabilir üniter ekipmana göre%55'e varan enerji tasarrufu tahmin edilmektedir Bu aynı zamanda bina sakinleri tarafından binanın iç sıcaklığının daha fazla kontrol edilmesiyle sonuçlanır.

VRF'ler iki sistem formatında gelir, iki borulu ve üç borulu sistemler. Bir ısı pompası iki borulu sistemde tüm bölgeler ya tamamen soğutmalı ya da tümü ısıtmalıdır. Isı Geri Kazanım (HR) sistemleri, belirli bölgeleri soğuturken aynı anda ısıtma yeteneğine sahiptir; bu genellikle üç borulu bir tasarımla yapılır, sistemleri bunu ayrı iç mekan evaporatör bölgelerine bir dal devresi (BC) kontrolörü kullanarak iki borulu bir sistemle yapabilen Mitsubishi ve Carrier hariçtir. Bu durumda soğutma gerektiren bölgelerden alınan ısı, ısıtma gerektiren bölgelerde kullanıma açılır. Bu, ısıtma ünitesinin bir kondansatör olarak işlev görmesi ve soğutma için kullanılan hatta alt soğutulmuş sıvıyı geri sağlaması nedeniyle mümkün olmaktadır. Isı geri kazanım sistemi daha yüksek bir başlangıç maliyetine sahipken, Isı geri kazanımlı VRF sistemlerinde, bazı iç üniteler soğutma modunda olabilirken diğerleri ısıtma modunda olabilir, bu da enerji tüketimini azaltır. Bir sistemin soğutma modunda performans katsayısı 3 ve ısıtma modunda performans katsayısı 4 ise, ısı geri kazanım performansı 7'den fazla olabilir. Ancak bu soğutma ve ısıtma talebi dengesinin sık sık gerçekleşmesi olası değildir. Yıl boyunca, senaryo gerçekleştiğinde enerji verimliliği büyük ölçüde iyileştirilebilir.

VRF sistemleri hava veya su soğutmalı olabilir. Hava soğutmalı ise, VRF kondenser üniteleri dışarıdaki havaya maruz kalır ve dışarıda olabilir ve kondenser üniteleri, ısıyı çevreleyen havaya aktarmak için büyük bir kondenser (ısı eşanjörü) içermeleri gerektiğinden büyük buzdolapları boyutundadır, çünkü hava Yüksek ısı kapasitesine sahip değildir. Su soğutulursa, yoğunlaştırma üniteleri iç mekana yerleştirilir ve çok daha küçüktür ve muhtemelen bir soğutma kulesi tarafından su kullanılarak soğutulur.

Call Now ButtonAcil Servis
× Whatsapp Destek