24 Saat Acil Servis Bursa Bölge Yetkili Servisi | İnfo@zirvebursateknik.com |0224 322 06 34

Klima Servis

Klima Servis

Bir klimanın filtreleri, bobinleri ve kanatları, ünitenin hizmet yılı boyunca etkili ve verimli bir şekilde çalışması için düzenli bakım gerektirir. Gerekli bakımın ihmal edilmesi, enerji kullanımı sürekli artarken klima performansında istikrarlı bir düşüş sağlar. Klimanızın verimliliğini sağlayacak en önemli bakım görevi, filtrelerini rutin olarak değiştirmek veya temizlemektir. Tıkalı, kirli filtreler normal hava akışını engeller ve bir sistemin verimliliğini önemli ölçüde azaltır. Normal hava akışı engellendiğinde, filtreyi atlayan hava, kiri doğrudan evaporatör bobinine taşıyabilir ve bataryanın ısı emme kapasitesini bozabilir. Kirli, tıkalı bir filtreyi temiz bir filtreyle değiştirmek, klimanızın enerji tüketimini% 5 ila% 15 oranında azaltabilir. Merkezi klimalar için, filtreler genellikle dönüş kanalı uzunluğu boyunca bir yere yerleştirilir. Yaygın filtre konumları duvarlarda, tavanlarda, fırınlarda veya klimanın kendisidir. Oda klimaları, odaya bakan ızgaraya monte edilmiş bir filtreye sahiptir. Bazı filtre türleri yeniden kullanılabilir; diğerleri değiştirilmelidir. Çeşitli türlerde ve verimliliklerde bulunurlar. Soğutma sezonu boyunca klima sisteminizin filtresini veya filtrelerini ayda bir veya iki ayda bir temizleyin veya değiştirin. Klima sürekli kullanılıyorsa, tozlu koşullara maruz kalıyorsa veya evde tüylü evcil hayvanlarınız varsa filtrelerin daha sık bakıma ihtiyacı olabilir.

hero-tune-up
air-conditioner-5

Bursa Klima Servis Bölge Servisi

Klima Bataryaları

Klimanın evaporatör bobini ve kondenser bobini, aylar ve yıllar boyunca hizmet ettikleri süre boyunca kir toplar. Temiz bir filtre, evaporatör serpantininin çabuk kirlenmesini önler. Ancak zamanla evaporatör bobini hala kir toplayacaktır. Bu kir, hava akışını azaltır ve bataryayı yalıtır, ısıyı emme kabiliyetini azaltır. Bu sorunu önlemek için, evaporatör serpantini her yıl kontrol edin ve gerekirse temizleyin.

Dış ortam tozluysa veya yakınlarda yapraklar varsa, dış kondenser serpantinleri de çok kirlenebilir. Kondenser serpantini kolayca görebilir ve kanatlarında kir birikip birikmediğini fark edebilirsiniz.
Kondansatör ünitesinin yakınındaki kir ve döküntüleri en aza indirmelisiniz. Kurutma makinenizin havalandırma delikleri, düşen yapraklar ve çim biçme makinenizin tümü potansiyel kir ve döküntü kaynaklarıdır. Bobinin etrafındaki alanı temizlemek, kalıntıları gidermek ve yaprakları en az 2 fit (0,6 metre) geriye doğru kırpmak, kondansatör etrafında yeterli hava akışına izin verir.

Oda Klimaları için Pencere Contalarıı

Her soğutma sezonunun başında, ünitenin metal kasasına temas ettiğinden emin olmak için klima ile pencere çerçevesi arasındaki contayı kontrol edin. Nem bu contaya zarar verebilir ve soğuk havanın evinizden kaçmasına neden olabilir.
Kışa Hazırlık
Kışın, odanızın klimasını örtün veya çıkarıp saklayın. Merkezi bir klimanın dış ünitesini örtmek üniteyi kış havasından ve enkazdan koruyacaktır.

Bir Profesyonel İşe Alma

Klimanız düzenli bakımdan daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda, profesyonel bir servis teknisyeni işe alın. Donanımlı kimliğimiz ile klima sisteminizdeki sorunları kısa sürede bulacak ve düzelteceğiz.
Teknisyen şunları yapmalıdır:

Doğru miktarda soğutucu akışkan olup olmadığını kontrol edin
Sızıntı detektörü kullanarak soğutucu akışkan sızıntılarını test edin
Yasadışı bir şekilde atmosfere salmak yerine, sistemden tahliye edilmesi gereken tüm soğutucu akışkanları yakalayın
Merkezi sistemlerde kanal sızıntısını kontrol edin ve kapatın

Evaporatör bobininden hava akışını ölçünı

Doğru elektrik kontrol sırasını doğrulayın ve ısıtma sistemi ile soğutma sisteminin aynı anda çalışamayacağından emin olun
Elektrik terminallerini inceleyin, bağlantıları temizleyin ve sıkın ve gerekirse iletken olmayan bir kaplama uygulayın
Yağ motorları ve kontrol kayışlarında sızdırmazlık ve aşınma
Termostatın doğruluğunu kontrol edin.

Klima Filtreleriı

Klimanızın verimliliğini sağlayacak en önemli bakım görevi, filtrelerini rutin olarak değiştirmek veya temizlemektir. Tıkalı, kirli filtreler normal hava akışını engeller ve bir sistemin verimliliğini önemli ölçüde azaltır. Normal hava akışı engellendiğinde, filtreyi atlayan hava, kiri doğrudan evaporatör bobinine taşıyabilir ve bataryanın ısı emme kapasitesini bozabilir. Kirli, tıkalı bir filtreyi temiz bir filtreyle değiştirmek, klimanızın enerji tüketimin %5 ila %15 oranında azaltabilir.

Merkezi klimalar için, filtreler genellikle dönüş kanalı uzunluğu boyunca bir yere yerleştirilir. Yaygın filtre konumları duvarlarda, tavanlarda, fırınlarda veya klimanın kendisidir. Oda klimaları, odaya bakan ızgaraya monte edilmiş bir filtreye sahiptir.

Bazı filtre türleri yeniden kullanılabilir; diğerleri değiştirilmelidir. Çeşitli türlerde ve verimliliklerde bulunurlar. Soğutma sezonu boyunca klima sisteminizin filtresini veya filtrelerini ayda bir veya iki ayda bir temizleyin veya değiştirin. Klima sürekli kullanılıyorsa, tozlu koşullara maruz kalıyorsa veya evde tüylü evcil hayvanlarınız varsa filtrelerin daha sık bakıma ihtiyacı olabilir.

Call Now ButtonAcil Servis
× Whatsapp Destek