24 Saat Acil Servis Bursa Bölge Yetkili Servisi | İnfo@zirvebursateknik.com |0224 322 06 34

KLİMA BAKIM

KLİMA BAKIM

Hava filtrelerini değiştirin veya temizleyin
Klimanızın verimini artıracak en önemli bakım görevi, hava filtrelerini rutin olarak değiştirmek veya temizlemektir. Ayda bir inçlik kıvrımlı filtreleri değiştirin. Kullanacağınız filtre türünden emin değilseniz, satıcınız kendi sisteminize göre bir filtre önerebilir. Diğer tüm filtre boyutları için, satıcınız bunları yıllık bakım ziyaretinizde kontrol edecek, temizleyecek veya değiştirecektir. Klimanız sürekli kullanılıyorsa, tozlu koşullara maruz kalıyorsa veya evde evcil hayvanınız varsa, filtrelerin daha sık bakıma ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Sisteminiz için hangi sıklıkta filtre değişiminin doğru olduğunu öğrenmek için satıcınızla görüşün.

WhatsApp Image 2020-10-23 at 15.26.22 (1)
WhatsApp Image 2020-10-23 at 16.00.14

Bursa Klima BAKIM Bölge Servisi

KLİMA BAKIM

Biraz düzenli bakım sizin için yeterli olabilir. Bu nedenle, bir bakım ziyareti planlamadan önce, konforunuzu ve klimanızın verimliliğini artırmanıza yardımcı olabilecek bazı hususları burada bulabilirsiniz.

Hava filtrelerini değiştirin veya temizleyin

Klimanızın verimini artıracak en önemli bakım görevi, hava filtrelerini rutin olarak değiştirmek veya temizlemektir. Ayda bir inçlik kıvrımlı filtreleri değiştirin. Kullanacağınız filtre türünden emin değilseniz, satıcınız kendi sisteminize göre bir filtre önerebilir. Diğer tüm filtre boyutları için, satıcınız bunları yıllık bakım ziyaretinizde kontrol edecek, temizleyecek veya değiştirecektir. Klimanız sürekli kullanılıyorsa, tozlu koşullara maruz kalıyorsa veya evde evcil hayvanınız varsa, filtrelerin daha sık bakıma ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Sisteminiz için hangi sıklıkta filtre değişiminin doğru olduğunu öğrenmek için satıcınızla görüşün.

Klimanın bobinlerini temizleyin

Klimanın evaporatör ve kondenser serpantinleri zamanla kir toplar. Bu kir, hava akışını azaltır ve bataryayı yalıtır, ısıyı emme kabiliyetini azaltır. Dış ortam tozluysa veya yakınlarda yapraklar varsa, dış kondenser serpantinleri de çok kirlenebilir. Bu sorunları önlemek için, satıcınız klimanızın serpantinlerini gerekirse yıllık bakım ziyaretinizde kontrol edecek ve temizleyecektir.

Ünitedeki kalıntıları temizleyin

Zamanla, yapraklar, kir ve çim kırpıntıları gibi şeyler klimanızın dışında birikerek sistem kapasitesini düşürür ve hava akışını azaltır. Üniteye giren ve çıkan hava akışını engellememek için klimanın etrafındaki çalıları veya diğer bitkileri budamanız gerekir.

Bobin kanatlarını düzeltin

Evaporatör ve kondenser serpantinleri üzerindeki alüminyum kanatçıklar kolaylıkla bükülebilir ve serpantinden hava akışını engelleyebilir. satıcınız bu parçaları yıllık bakım ziyaretinizde kontrol edecek ve gerekirse düzeltecektir.
Isıtma, Havalandırma ve Klima sisteminiz (HVAC), hem ısıtan hem de soğutan bir fırın ve AC veya bir ısı pompasından oluşacaktır. Her iki tipte de bir iç ünite (evaporatör ve fan) ve bir dış ünite (kondenser bataryası ve kompresör) olacaktır. Bu talimatlar, tüm evi kapsayan bir klima veya ısı pompası ünitesi için geçerlidir.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Gücü Kapatın
Elektrik ve klimanın hareketli parçaları etrafında çalışmanın tehlikeleri nedeniyle, üniteye giden gücü tamamen kapatmak çok önemlidir. Dış kondansatör / kompresör üzerinde, ünitenin yakınında bir harici kapatma kutusu arayın. İç mekanda da şalter kutusundan gücü kapatın.
Kalıntıları Kaldır
Dış kondenser / kompresör üzerinde fan kafesini çıkarın. Bir tornavida veya anahtar kullanarak, sabitleyicileri çıkarın ve kafesi veya fan ızgarasını ünitenin üstünden kaldırın. El ile veya ıslak / kuru vakumla, iç kısımdaki yaprakları ve diğer kalıntıları temizleyin.

Yüzgeçleri Temizle

Dış kapakları çıkarın ve tüm dış kirleri temizlemek için güçlü bir atölye elektrikli süpürgesinde fırça eklentisini kullanın. Ardından, bir bahçe hortumundan hafif bir akıntı kullanarak, aralarında biriken kir veya kalıntıları gidermek için kanatların içinden içten dışa doğru püskürtün. Basınç kanatlara zarar verebileceğinden asla basınçlı yıkayıcı kullanmayın. Kanatlar çok kirliyse, piyasada satılan bir kanat temizleme spreyi ile temizleyebilirsiniz.

Yüzgeçleri Düzeltin

Kanatlardaki hava akışındaki herhangi bir azalma verimliliği azaltabileceğinden, eğilmiş kanatları bir tereyağı bıçağı veya piyasada satılan kanatlı düzleştirme aleti kullanarak dikkatlice düzeltin. Yüzgeçlerin içine gömülü hortumun zarar görmemesi için nazik olun.

Ünite Etrafındaki Temiz Alan

Temizlik bittiğinde fan kafesini değiştirin. Ünitenin etrafında doğru hava akışını sağlamak için, yaprakları ve birikintileri kondansatörün dışında geriye doğru tırmıkla toplayın ve dalları ve bitkileri her yönden en 50-60 cm kesin. Kondenserin kullanılmadığı kış aylarında, döküntülerin düşmesini önlemek için ünitenin üstünü bir parça kontrplak veya plastikle kaplamak iyidir. Ancak, nem birikebileceği için ünitenin yanlarını tamamen örtmeyin. İçeride ve korozyona neden olur. Ayrıca, tamamen kapalı bir birim, haşaratları içeride yuva yapmaya teşvik eder. Ünite çalışırken herhangi bir kapağı çıkarın.

Üniteyi Düzleştirin

Zamanla, kondenser ünitesinin üzerine oturduğu ped, toprak altına yerleştikçe devrilmeye başlayabilir. Seviye dışı bir kondansatör ünitesi, içindeki kompresörün erken arızalanmasına neden olabilir. Kondansatörün seviyesini kontrol edin ve tekrar düz hale getirmek için çürümeye dayanıklı şimler kullanın.

Bobini Temizleyin

Şimdi içeri girme zamanı. İç üfleyici / fırın ünitesi üzerinde, buharlaştırıcı bobin kapısını bulun. Bir miktar folyo koli bandını çıkarmanız ve birkaç vida veya cıvata çıkarmanız gerekebilir. İçeride, serpantinin tozunu almak için yumuşak bir fırça kullanın, ardından serpantine piyasada bulunan durulamasız serpantin temizleyicisi püskürtün. Sprey köpüklenecek ve ardından drenaj tavasına damlayacaktır. Tahliye tavasını sabun, sıcak su ve biraz çamaşır suyu ile temizleyin. Ardından, giderin altına bir bardak % 50 çamaşır suyu % 50 su dökün. Giderin daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için, ticari olarak satılan bir drenaj tavası tabletini tavaya yerleştirin. Bu, gelecekteki alg büyümesini engelleyecektir.

Çamaşır suyu çözeltisi kolayca boşalırsa, sonraki adımı atlayın. Değilse, bir sonraki adıma geçin. Evaporatör bobin kapısını değiştirin ve gerekirse yeniden mühürlemek için folyo koli bandı kullanın.

Tıkalı Evaporatör Drenajını Temizleme

İç kısımda, evinizin içinden gelen ılık, nemli hava buharlaştırıcı bobinden üflenir. Soğuk batarya, hava evinize geri dönmeden önce havadaki ısıyı emer ve soğutur. Havadaki nem, evaporatör serpantininin soğuk yüzeyinde sıvı su olarak yoğunlaşarak alttaki bir tavaya damlar. Tavadan su, tipik olarak bir bodrum katındaki su giderine, yardımcı lavaboya veya dış mekana yönlendirilen bir drenaj borusuna akar.

Zamanla, yosun ve küf birikebilir ve muhtemelen tahliyeyi tıkayabilir, bu nedenle tahliye ya akmıyorsa ya da çok yavaş akıyorsa, fişten çekilmesi gerekecektir. Tıkalı bir tahliye, zemine taşarak hasara neden olabilir veya sistemde bir tahliye şamandırası varsa, taşmayı önlemek için sistemin soğutmayı durdurmasına neden olabilir.

İlk olarak, evaporatör serpantin muhafazasından ayrıldığı yerde tahliye hattını bulun. Drenaj genellikle bir inçlik bir PVC borudur (beyaz, gri veya siyah). Boşaldığı yere kadar takip edin. Genellikle hat, kondansatör ünitesinin yakınında dışarı akar, ancak aynı zamanda bir tesisat lavabosuna veya bodrum kat kanalına veya tavan arası üniteler söz konusu olduğunda bir dış duvardan aşağı akabilir.

Bulunduktan sonra drenajı temizlemek için ıslak / kuru bir vakum kullanın. Filtreyi bozmamak için kağıt filtreyi ıslak / kuru vakumdan çıkarmak en iyisidir. Islak / kuru vakum hortumunu tahliye hattının ucuna doğru tutun. Koli bandı kullanabilir veya boşluğun etrafına bir bez tutabilirsiniz. Süpürgeyi 2-3 dakika açıp kapatın. Bu, her türlü büyüyen biyolojik maddenin boşaltılmasını temizleyecektir.

Üfleyici Filtresini Değiştirin

HVAC sisteminizdeki filtre yılda en az iki kez değiştirilmelidir. Özellikle tozlu bir bölgede yaşıyorsanız, daha sık değiştirmek isteyebilirsiniz. Filtreyi her zaman aynı hava akış derecesine sahip yeni bir filtreyle değiştirin. Büyük taze hava dönüş kanalının üniteye girdiği yerdeki kapalı fırın / AC üzerindeki filtre muhafazasını bulun. Filtre muhafazasının kapısını açmak için mandalı çevirmek üzere bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir. Eski filtreyi çıkarın ve filtre üzerindeki hava akış yönü oklarını ünite üzerindeki oklarla eşleştirerek yeni filtreyi takın. Kapıyı kapatın ve kilitleyin.

Gücü Yeniden Açın

Bu adımlar AC sisteminizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olurken, yalnızca eğitimli bir HVAC teknisyeninin yapabileceği bakım öğeleri olduğunu unutmayın. Örneğin, AC sisteminizdeki yavaş bir soğutucu akışkan sızıntısı pahalı kompresör arızasına neden olabilir, ancak bir ev sahibi, soğutucu akışkan seviyelerini kontrol etmek için gerekli araçlara veya becerilere sahip değildir. Ayrıca, temiz kanallar ve uygun hava akışı, iyi işleyen bir sistem için gereklidir, ancak ev sahipleri iş için gerekli ekipmana sahip değildir. Bazı AC bakımı, bilgili bir ev sahibi tarafından yapılabilir, ancak yine de uzman bir teknisyene sistemi periyodik olarak kontrol ettirmek gerekir.

Call Now ButtonAcil Servis
× Whatsapp Destek