24 Saat Acil Servis Bursa Bölge Yetkili Servisi | İnfo@zirvebursateknik.com |0224 322 06 34

Klima Arızası

Klima Arızası

En yaygın klima sorunlarından biri yanlış kullanımdır. Klimanız açıksa, evinizin pencerelerini ve dış kapılarını kapattığınızdan emin olun. Oda klimaları için, odayı veya bir grup bağlantılı odayı evinizin geri kalanından mümkün olduğunca izole edin.
Mevcut klimalarla ilgili diğer yaygın sorunlar hatalı kurulum, kötü servis prosedürleri ve yetersiz bakımdan kaynaklanır. Merkezi bir klimanın yanlış montajı, sızıntı yapan kanallara ve düşük hava akışına neden olabilir. Çoğu zaman, soğutucu şarjı (sistemdeki soğutucu akışkan miktarı) üreticinin spesifikasyonlarına uymaz. Kurulum sırasında uygun soğutucu şarjı yapılmazsa, ünitenin performansı ve verimi bozulur. Nitelikli olmayan servis teknisyenleri, çoğu zaman soğutucu akışkan yükleme sorunlarını bulmada başarısız olurlar ve hatta zaten dolu olan bir sisteme soğutucu ekleyerek mevcut sorunları daha da kötüleştirir.

Klima Dezenfekten
WhatsApp Image 2020-10-23 at 15.31.28

Bursa Klima Arıza Bölge Servisi

Klima üreticileri genellikle sağlam, yüksek kaliteli ürünler üretir. Klimanız arızalanırsa, sigortaları veya devre kesicileri kontrol ederek başlayın. Herhangi bir kesiciyi sıfırlamadan önce ünitenin yaklaşık beş dakika soğumasını bekleyin. Bir merkezi klimanın kompresörü sıcak bir günde durursa, yüksek basınç limit anahtarı devreye girmiş olabilir; kompresörün erişim panelinde bulunan düğmeye basarak sıfırlayın.

Soğutucu Kaçakları

Klimanızın soğutucu akışkan seviyesi düşükse, kurulum sırasında yetersiz şarj edilmiş veya sızıntı yapmıştır. Sızıntı yaparsa, basitçe soğutucu eklemek bir çözüm değildir. Eğitimli bir teknisyen herhangi bir sızıntıyı gidermeli, onarımı test etmeli ve ardından sisteme doğru miktarda soğutucu doldurmalıdır. Klimanızın performansının ve verimliliğinin, soğutucu şarjı üreticinin teknik özelliklerine tam olarak uyduğunda en yüksek olduğunu ve ne yetersiz ne de aşırı şarj edildiğini unutmayın. Soğutucu akışkan sızıntıları çevreye de zararlı olabilir.

Yetersiz Bakım
Filtrelerin ve klima serpantinlerinin kirlenmesine izin verirseniz, klima düzgün çalışmayacaktır ve kompresör veya fanlar muhtemelen erken arızalanacaktır.

Elektrik Kontrol Arızası

Kompresör ve fan kontrolleri, özellikle bir sistem aşırı büyük olduğunda yaygın olduğu gibi, klima sık sık açılıp kapandığında yıpranabilir. Tel ve terminallerin korozyonu da birçok sistemde sorun olduğu için, profesyonel bir servis çağrısı sırasında elektrik bağlantıları ve kontakları kontrol edilmelidir.

Sensör Sorunları

Oda klimaları, kontrol panelinin arkasında bulunan ve evaporatif bobine gelen havanın sıcaklığını ölçen bir termostat sensörüne sahiptir. Sensörün konumu bozulursa, klima sürekli dönebilir veya düzensiz davranabilir. Sensör bobinin yakınında olmalı ancak ona dokunmamalıdır; Yerinde tutan teli dikkatlice bükerek konumunu ayarlayın.

Drenaj Sorunları

Dışarısı nemliyken, tıkanmadığından ve düzgün şekilde boşaldığından emin olmak için yoğuşma tahliyesini kontrol edin. Oda klimaları düz monte edilmemişse düzgün şekilde tahliye edilmeyebilir.
Bir klimanın filtreleri, bobinleri ve kanatları, ünitenin hizmet yılı boyunca etkili ve verimli bir şekilde çalışması için düzenli bakım gerektirir. Gerekli bakımın ihmal edilmesi, enerji kullanımı sürekli artarken klima performansında istikrarlı bir düşüş sağlar.
Hangi tip klimanız olursa olsun, tıkalı bir filtre hava akışını kısıtlar, verimliliği düşürür ve havayı etkin bir şekilde soğutma yeteneğini azaltır. Yakın zamanda pencerenizdeki veya taşınabilir klimanızdaki filtreyi temizlemediyseniz, yaptığınızdan emin olun ve ardından düzenli olarak kontrol edin. Merkezi AC sistemleri için, yenisiyle ne zaman değiştirileceği konusunda filtre üreticisinin tavsiyesini kontrol edin. CR testlerinde, filtreler üç ila 12 ay arasında dayanır.
Sisteminiz sürekli çalışıyorsa veya evcil hayvanınız varsa, filtrelerinizi daha sık değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın. Isıtma, havalandırma ve klima teknisyeni tarafından yapılan yılda bir inceleme, herhangi bir ciddi sorunu daha kötüye gitmeden önce yakalayabilir. Teknisyen, tüm hareketli parçaları ve soğutucuyu kontrol edecek ve gerekirse sistemi yeniden dolduracaktır.

Call Now ButtonAcil Servis
× Whatsapp Destek